کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

پنجره هایی به عنوان منبع انرژی بواسطه ذره های کوانتومی!

0 2

پنجره هایی به عنوان منبع انرژی :

فناوری جدیدی در ایتالیا و ولس آلاموس ابداع شده، که بر طبق آن پنجره هایی به عنوان منبع انرژی استفاده می شوند. این تکنولوژی بر پایه ی نانوذرات می باشد، که به عنوان ذره های کوانتومی شناخته می شوند و می توانند نور خورشید را جذب کنند. سپس نور در این ذرات در طول موج مادون قرمز ساطع شده و به سمت لبه پنجره ها هدایت می شوند. جایی که سلول های خورشیدی، آن را تبدیل به انرژی قابل استفاده می کنند. Victor Klimov محقق ارشد این پروژه در مرکز تحقیقاتی فیزیک نور خورشید (CASP) در لس آلاموس می گوید : با استفاده از این طراحی، یک پنجره تقریبا شفاف به یک ژنراتور الکتریکی تبدیل می شود، که می تواند انرژی مصرفی گرمایشی و سرمایشی فضای شما را تامین کند.

تا امروز تکنولوژی ذرات کوانتومی شانس خیلی محدودی برای موفقیت در کاربرد دنیای واقعی داشته است. زیرا ذرات ساخته شده از کادیوم فلزات سنگین و سمی استفاده شده، قابلیت جذب فقط قسمت کوچکی از نور خورشید را دارند. آنها همچنین نورهای رنگی ساطع می کردند. به این معنی که آنها نور مرئی تابیده شده به پنجره را تغییر رنگ می دادند.

محققین در CASP با همکاری یک تیم دیگر در دپارتمان علم مواد دانشگاه میلان در ایتالیا گام هایی برای غلبه به این ۳ مشکل برداشتند. آنها دستگاه های جدیدی، با استفاده از ذرات کوانتومی، که فاقد هرگونه مواد سمی می باشند، ساخته اند. این ذرات، نور بیشتری را جذب کرده و تنها رنگ های خنثی را از پنجره ساطع می کنند.

موارد استفاده :

این پیشرفت ها کاربرد این تکنولوژی را امکان پذیرتر کرده و این فرصت وجود دارد که بتوان این تکنولوژی را وارد صنعت کرد، که در کوتاه مدت یا میان مدت به ما اجازه دهد که نه فقط سقف ساختمان ها را, بلکه کل پنجره های ساختمان های شهری را به ژنراتور های انرژی خورشیدی تبدیل کنیم.

این پنجره ها که انرژی خورشیدی را جذب می کنند, خصوصا در شهرهای پر جمعیت مثل نیویورک که سطح روی بام ها محدود می باشد، می توانند خود را به خوبی اثبات کنند. این گروه محققین تخمین می زنند که استفاده از این تکنولوژی، در یک ساختمان (ساختمانی سابق، مانند ساختمان تجارت جهانی در نیویورک) که حدود ۱۲۰۰۰ پنجره داشت, می تواند انرژی لازم برای ۳۵۰ آپارتمان را تولید کند.

 

پنجره هایی به عنوان منبع انرژی پنجره هایی به عنوان منبع انرژی

 

منبع : inhabitat

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 2 =