کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

مدیریت پسماند و تامین انرژی برق از پسماند غذایی شهر

0 1

مدیریت پسماند غذاها :

آینده تولید انرژی سبز ممکن است در کیسه کلم گندیده در انتهای یخچال شما باشد! این وعده‌ای است که برای ساخت یک نیروگاه انرژی جدید در یکی از شهرهای کوچک انگلستان داده شده است. نیروگاه، در حال ساخت‌ کینشام -یک شهر ۱۶۰۰۰ نفری بین شهر بث و بریستول- از روش هضم بی هوازی جهت تولید الکتریسیته از زباله‌های مواد غذایی استفاده می‌کند. هدف این برنامه مدیریت پسماند زباله ها و تأمین نیروی مورد نیاز ۸۰ درصد از جمعیت شهری، از این زباله‌هاست.

مدیریت پسماند, کاهش آلودگی هوا

شایان‌ذکر است چنین نیروگاه‌هایی در نوع خود ایده‌ای جدید نیست. استفاده از روش هضم بی‌هوازی فاضلاب شهری در سرتاسر دنیا مرسوم است. بسیاری از کشورهای اروپایی، به‌ویژه آلمان، سرمایه‌گذاری بسیاری در ساخت نیروگاه‌‌های تولید برق با استفاده از زباله‌های شهری که دارای بازدهی بالاتری نسبت به فاضلاب شهری هستند سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ویژگی خاصی که این برنامه را به برنامه‌ای پیشرو تبدیل می‌کند، ایجاد شبکه‌ای ملی از نیروگاه‌های کوچک تولید برق از زباله‌های غذایی در جوامع مستقل است که توسط شرکت Resourceful Earth انجام شده است.

به‌جای حمل‌ونقل سوخت‌هایی که با قیمت بالا استخراج می‌شوند به نیروگاه‌های بزرگ متمرکز و سپس انتقال نیروی برق به مسافت‌های طولانی، این رویکرد کوچک‌مقیاس از منابعی که به‌صورت محلی فراوان است- زباله‌های مواد غذایی از سکونتگاه‌های اطراف خود- استفاده می‌کند و نیرویی که تولید می‌کند را در همان ناحیه توزیع می‌کند.

کارآمدی طرح :

این مدل به‌اصطلاح تولید نیروی توزیع‌شده به نسبت شبکه تولید نیروی متمرکز مرسوم‌، بسیار کارآمدتر و منعطف‌تر است. بخصوص اگر همانند کینشام، نیروگاه از منابع تجدید پذیر برای تولید انرژی استفاده کند. ترکیب مدیریت پسماند و تولید برق مزایایی چون کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، نیاز محل‌های دفن زباله کوچک‌تر، کاهش نیاز به زیرساخت‌های انتقال انرژی، و دسترسی به برق ارزان‌تر برای ساکنان دارد. هزینه ساخت این نیروگاه حدود ۸ میلیون پوند است و از این منظر نیز مقرون به صرفه است.

تکنولوژی به کار رفته در این نیروگاه‌ها بسیار ساده است. زباله‌های مواد غذایی توسط باکتری در محیط بدون هوا هضم می‌شوند و گاز متان تولید می‌کنند. این متان سپس برای تولید برق، جمع‌آوری و سوزانده می‌شود. این فرایند در کینشام در بهار ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد. قیمت‌ها هنوز تعیین و منتشر نشده‌اند، اما امید است که نیروی برق با نرخ قابل‌توجهی کمتر از منابع متعارف کنونی ارائه شود. پس‌مانده‌هایی که بعد از استخراج متان باقی‌مانده است -که digestate نامیده می‌شود- می‌تواند پس‌ازآن پاستوریزه شود و به‌عنوان کود مورداستفاده قرار گیرد.

مدیریت پسماند, کاهش آلودگی هوا

کاهش آلودگی هوای شهر با تولید انرژی از پسماند غذایی

ایده سوزاندن گاز متان به‌عنوان یک ‌راه‌حل سبز ممکن است عقلانی به نظر نرسد، اما تبدیل مواد غذایی به بیوگاز و تولید برق آلودگی کمتری برای هوا نسبت به تولید کمپوست از این زباله‌ها دارد. از نظر زیست محیطی سوختن گاز متان ممکن است میزان co2 به اندازه فرایند تولید کمپوست ایجاد کند. اما فرایند تولید کمپوست هم زمان گاز متان را همراه با CO2 در جو آزاد می‌کند که علاوه بر آلودگی هوا گرمای زیادی را در محیط نگه می‌دارد و ایجاد جزایر حرارتی در شهرها را به همراه دارد.

این راه‌حلی جالب و زیباست اما راه حلی جامع است: حتی اگر کل باقیمانده زباله‌های مواد غذایی بریتانیا در همین اندازه زیاد کنونی – حدود ۱۵ میلیون تن در سال- در دسترس باشد و همه این زباله‌ها برای هضم بی‌هوازی مورداستفاده قرار گیرند، برق کل تولیدشده تنها برای ۳۵۰۰۰۰ خانوار کافی خواهد بود. این مقدار تاثیرگذار به نظر می‌رسد اما برای کشوری با ۲۶٫۷ میلیون خانوار قابل‌توجه نمی‌باشد.

بااین‌حال، برنامه Resourceful Earth برای همگام‌سازی فرایند بازیافت پسماند و تولید نیرو، تجربه‌ای ارزشمند است. اگر این برنامه در سطح ملی پیاده‌سازی شود، می‌تواند گام موثری در تحقق هدف کشور انگلستان با عنوان کاهش ۸۰ درصدی آلودگی ناشی از کربی‌دی اکسید تا سال ۲۰۵۰ باشد.

 

منبع : cityfuture

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 11 =