کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

برج چند عملکردی پایدار با تراس های پوشیده از گیاهان!

0 3

معمار : Mori Building Co.

مکان : توکیو

کاربری : اداری، مسکونی

معماری پایدار :

یکی از این برج ها که کاربری اداری دارد، ارتفاع تقریبا ۱۸۵ متری دارد و برج دیگر که کاربری مسکونی دارد، ارتفاع ۲۲۰ متری دارد. طراحی برج های Toranomom نماد طراحی سبز است که از ویژگی های سبز و پایداری در طراحی، استفاده کرده است. در محوطه ی بین برج ها که منطقه ی سرسبزی است، ورود ماشین ممنوع است. تراس های اطراف برج، یک چشم انداز شهری و فضای سبز را در خود جای داده، گویی فضای سبز و طبیعت را به داخل فضا ها، آورده است. این تراس های پوشیده از گیاهان، یک منظره ی شهری بعنوان باغ شهر عمودی، ایجاد کرده است.

کاشت گیاهان بر روی تراس ها و پشت بام ها، به کاهش تاثیر جزیره ی حرارتی  شهری، کمک می کنند، همچنین ظاهری زیبا و دل نواز به ساختمان می بخشد. صفحات افقی که از نما بیرون زده شده اند  فضایی برای تراس و کاشت گیاهان فراهم کرده اند، هر کدام برای طبقه ی پایین خود، بعنوان سایبان نیز عمل می کنند، و بین نور آفتاب وارد شده به فضاها، در تابستان و زمستان، تعادل ایجاد می کنند. عمق این صفحات طبق محاسبات انرژی، در نظر گرفته شده است. این تراس ها فضایی عمومی هم برای جمع شدن و تفریح و سرگرمی هم، فراهم می کنند. بنابراین این صفحات افقی شامل چند عملکرد مانند سایبان، فضایی برای کاشت گیاهان و تراس، هستند. استفاده از گیاهان در سراسر این برج ها، باعث افزایش میکرو اقلیم ها و کاهش آلودگی هوا می شوند.

طراحی نمای این برج ها، تاثیر زیادی در بهینه کردن مصرف انرژی ایفا می کنند، طوری که در رتبه بندی CASBEE، امتیاز S، را دریافت کرده است. دیگر ویژگی های سبز این پروژه عبارتند از :

  • بازیافت آب خاکستری
  • شیشه های با کیفیت بالا  در مقابل نور خورشید
  • جمع آوری آب باران
  • استفاده از سلول های فتوولتاییک
  • استفاده حداکثر از روشنایی روز
  • استفاده از تجهیزات مکانیکی مناسب

منبع : architectmagazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − هشت =