کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

آپارتمان مسکونی صبا در تهران – نمونه ای از معماری پایدار

0 127

آپارتمان مسکونی صبا :

کاربری : مسکونی

معمار : دفتر معماری تداوم پویا، سارا کلانتری، رضا صیادیان

جوایز : رتبه سوم مشترک جایزه معمار در بخش مسکونی سال۱۳۹۴

معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا

ویژگی های پایدار :

این آپارتمان مسکونی در تهران، دارای ویژگی های بسیاری بغیر از ظاهر و نمایی خوب و زیبا، است. استفاده از مصالح سازگار با محیط زیست و سیستم های تجدید پذیر، در آپارتمان صبا واقع در میدان هروی، باعث متمایز شدن این آپارتمان شده است. استفاده از مصالح محلی و سالم، پانل های خورشیدی و همچنین آبیاری گیاهان و فضای سبز از طریق بازیافت آب باران، آپارتمان مسکونی صبا را دارای ویژگی های پایدار کرده است.

معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا

نمای ساختمان :

اگرچه ویژگی های پایدار آپارتمان مسکونی صبا قابل توجه هستند، اما یک ویژگی بسیار جذاب این آپارتمان، نمای اصلی آن است که از کرکره های چوبی مواج برای پنجره های تو رفته ی مربعی، استفاده کرده است. پانل های چوبی استفاده شده در نما، در تقابل با رنگ روشن سنگ های استفاده شده در نما، حس گرمی به نما بخشیده است.

کرکره های چوبی با دست قابل تنظیم هستند و ساکنین برای جلوگیری از ورود ناخواسته ی نور خورشید و یا حفظ حریم خصوصی، می توانند آن ها را تنظیم کنند. این نمای دوپوسته و بالکن های تو رفته در ساختمان با پنجره های دو جداره، به خنک نگهداشتن فضای داخلی در گرمای تهران، کمک می کنند.

معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا

فضای سبز :

حیاط پشت آپارتمان مسکونی صبا ، شامل یک استخر، فضای سبز و گیاهان و کفپوش هایی با چوب های بازیافت شده، است. دیوار رو به حیاط، از آجرهای بازیافت شده ی محلی ساخته شده و با باکس های گیاهان بصورت عمودی و مدولار، پوشیده شده است که برای آبیاری آن، از آبیاری قطره ای با آب باران جمع آوری شده از سقف، استفاده می کنند. پانل های خورشیدی که بر روی بام سبز این آپارتمان قرار گرفتند، انرژی لازم برای روشنایی و نورپردازی فضاهای عمومی و اشتراکی این آپارتمان را، فراهم می کنند.

معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا

معماران پروژه می گویند : ” با تغییر در شیوه زندگی مردم، توسعه ی شهرها و افزایش تقاضا برای ساخت آپارتمان های بلند، این میراث با ارزش از تلاش اجداد ما در تعامل معماری با طبیعت، در کمتر از یک قرن اخیر، کمرنگ شده است. این پروژه در نتیجه ی تلاش های ما در احیای این میراث از دست رفته و دادن یک مفهوم جدید به کانسپت قدیمی، بود.”

معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا معماری پایدار ، آپارتمان مسکونی صبا

 

منبع : inhabitat

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 3 =