کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

نمونه های طراحی منحصر بفرد ساختمان با نمای متحرک – قسمت ۳

0 60

نمای متحرک ساختمان ها :

نماهای متحرک بسیار جذاب و دیدنی هستند. این نماها به ساختمان تازگی و زندگی می بخشد و به آنها اجازه می دهد که مطابق شرایط خاص و خواسته­ ها، تغییر کنند. نماهای متحرک می توانند عملکرد و ویژگی متفاوت و خاصی داشته باشند و همگی از یک شیوه استفاده نمی کنند. بعضی از طرح ها محدود به عناصر زیبایی و دکوراتیو می­ شوند، در حالیکه بعضی دیگر، سازه و یا لایه­ های دیگر ساختمان را هم در بر می­ گیرند.

در ادامه ی قسمت های ۱و۲ ، در قسمت ۳ این مطلب هم، نمونه های دیگری از طراحی نماهای متحرک و پویا را، با هم می بینیم …

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

طبقات چرخان :

یکی از جذاب ترین آپارتمان های مسکونی که نمای متحرک دارد خانه ی شریفی ها در تهران است، که توسط Next office طراحی شده است. این آپارتمان دارای طبقات چرخان است که نما را در حالت های مختلف شکل می دهد. این نوع از انعطاف پذیری برای انطباق پذیری با تغییرات آب و هوایی بسیار مناسب است. همچنین این سیستم، مراقبت از خانه زمانی که ساکنین مدت زمان طولانی دور از خانه هستند و تعمیر و نگهداری را، بسیار آسان می کند.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

سایبان های سوراخ دار :

تیم Henning Larsen Architects برای طراحی ساختمان SDU Campus Kolding در دانشگاهی در جنوب دانمارک، از ایده ای استفاده کردند که بتواند فلسفه ی دانشگاه و سیستم آموزشی را منعکس کند. به همین دلیل، آنها نمایی بسیار چشمگیر و جذاب هندسی را طراحی کردند. نما از پانل های سوراخ دار مثلثی شکلی پوشیده شده که در واقع سایبان هایی برای پنجره ها هستند و می توانند با زوایای مختلفی باز شوند، که با توجه با آرایش و تنظیم این سایبان ها، ظاهر نما تغییر می کند.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای رنگی :

اگرچه نمای این ساختمان، در اصطلاح سنتی پویا و متحرک نیست اما به عنوان نمایی جذاب که پویایی را تداعی می کند، قابل ملاحظه است. این یک کلیسای کوچک برای مراسم عروسی در شانگهای چین است. در سال ۲۰۱۵ توسط Coordination Asia طراحی شده است و فرمی مکعبی شکل دارد که چند وجه آن برداشته شده است و در وسط مکعب حجم منحنی شکلی است که از موزاییک های شیشه ای رنگی پوشیده شده است. شیشه های رنگی که در نمای حجم منحنی شکل بکار رفته است، باعث می شود نوری که از آن به داخل عبور می کند، رنگی باشد و فضای داخل را رنگارنگ کند و جلوه های بصری شگفت انگیزی را ایجاد می کند که بسیار تحسین برانگیز است.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای تا شونده :

این ساختمان که کارخانه ی چاپ قدیمی در پکن است، جدیدا مورد بازسازی قرار گرفته که توسط Origin Architects انجام شده و تغییرات زیادی در آن صورت گرفته است. بعضی از فضاها کلا تخریب شده است. بعضی فضاهای جدید اضافه شده و حیاط جلوی این ساختمان می تواند به عنوان فضایی برای آمفی تئاتر باشد، وقتی که نما و مرزهای بین این دو بخش، حذف می شود. تمام دیوار مانند درب گاراژ میتواند به سمت بالا جمع شود و فضای رنگی و جالب داخلی به فضای حیاط اضافه شود.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای کشویی :

برای متمایز و نمایان کردن این ساختمان از دیگر ساختمان های اطرافش، طراحان از سطحی متحرک برای نما، استفاده کردند. این ساختمان اداری Checker Box  توسط گروه طراحی ارش، در تهران سال ۲۰۰۹، ساخته شده است. برخلاف ساختمان های اداری سنتی، دارای پنجره های بزرگ با ارتفاع زیاد است که حریم داخل آن توسط مجموعه ای از پانل های کشویی چوبی حفظ می شود و باعث متحرک و پویا بودن نما می شود.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

هندسه ی نما :

چالش اصلی برای طراحی ساختمان M9-C در پاریس، ترکیب چهار عملکرد و کاربری مختلف در ساختمان بود. این کاربری ها شامل یک مدرسه، یک سازمان فرهنگی، بخش مسکونی و بخش پارکینگ است. برقراری تعادل بین این کاربری ها و همه ی بخش های وابسته به آنها ساده نبود و به معنی طراحی ساختمان و نمایی نسبتا متفاوت و غیر معمول بود. این پروژه توسط BP Architecture انجام شده است. هندسه ی نما نقش مهمی در ترکیب نرم و بدون مرز برای انتقال و ترکیب این کاربری ها، ایفا می کند. این نما از کرکره های تاشو پوشیده شده که عایقی خوب و ظاهری یکنواخت، ارایه می دهد.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

حفظ حریم خصوصی :

این خانه که در ویکتوریای استرالیا واقع است توسط Wolveridge Architects طراحی شده و ساخت آن در ۲۰۱۲ به اتمام رسید. این خانه ی زیبا یک طراحی ساحلی و امروزی دارد. از یک طرف سازه ی بتنی آن، به ساختمان ظاهری هندسی و کمی صنعتی بخشیده. از طرف دیگر، صفحه ای از پانل های چوبی نازک، نما را پوشانده است که فضای خصوصی را برای فضای داخل حفظ می کند، بدون اینکه مانعی برای دید از داخل به خارج ایجاد کند.

 

منبع : homedit

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − شش =