کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

نمونه های طراحی منحصر بفرد ساختمان با نمای متحرک – قسمت ۲

0 60

نمای متحرک ساختمان ها :

نمای متحرک از نماهای بسیار جذاب و دیدنی هستند. این نماها به ساختمان تازگی و زندگی می بخشد و به آنها اجازه می دهد که مطابق شرایط خاص و خواسته­ ها، تغییر کنند. نمای متحرک می تواند عملکرد و ویژگی متفاوت و خاصی داشته باشد و همگی از یک شیوه استفاده نمی کنند. بعضی از طرح ها محدود به عناصر زیبایی و دکوراتیو می­ شوند، در حالیکه بعضی دیگر، سازه و یا لایه­ های دیگر ساختمان را هم در بر می­ گیرند. در قسمت ۱ این مطلب، نمونه هایی از طراحی های نمای متحرک و پویا را با هم دیدیم. در این قسمت هم نمونه های دیگری را با هم می بینیم …

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

عناصر معلق در نما :

یک سیستم سایبان با استراتژی متفاوت با نمونه ی قبلی، برای موزه ای در چین، توسط Kengo Kuma and Associates، طراحی شده است. به نظر می رسد که عناصر بکار رفته در نمای ساختمان توسط نیرویی نامریی، شناور و معلق مانده اند. البته از نگاه نزدیکتر، مشخص است که این عناصر توسط رشته سیم هایی، نگه داشته شده اند. نقش آنها، ایجاد سایه برای پوسته ی شیشه ای ساختمان است. همچنین به موزه ظاهری جالب و جذاب می بخشد.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای دو پوسته :

نمای دوپوسته این ساختمان توسط Noiz Architects طراحی شده و در تایوان قرار دارد که طرحی مبتکرانه است. پوسته بیرونی ساختمان از ۴۰۰۰ عنصر باله شکل پوشیده شده که ظاهری شبیه پوست ماهی به ساختمان بخشیده. این پوسته با فاصله ی کمی از دیوارها قرار گرفته، کل نما را پوشش داده و برای اضافه شدن لوله های تاسیساتی در آینده، بدون اینکه تاثیر بدی روی نمای خارجی بگذارد، انعطاف پذیری خوبی دارد. این تایل ها همچنین، به نما ظاهری سه بعدی می دهد. آنها در زوایای مختلف قرار گرفته اند تا ظاهری  منسجم و شناور ایجاد کنند.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای سبز :

استفاده از گلدان و گل و گیاه در نمای ساختمان، ظاهری تازه، سرزنده و سبز به ساختمان می دهد. اما پوشش کامل ساختمان با گیاهان، داستان دیگری است. این ایده ممکن است فوق العاده بنظر برسد اما درواقع شبیه یک خانه است. نمای آن از یک دیوار سبز ساخته شده از ۳۵۰۰ گلدان، پوشیده شده است. این ایده، بسیار زیبا نمای خارجی و معماری ساده ی ساختمان را پنهان کرده است. این پروژه توسط SuperLimao Studio انجام شده و آنها می خواستند که این طرح انعطاف پذیر و سازگار با شرایط مختلف باشد.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمایی با آجرهای شیشه ای :

این خانه ی شیشه ای، نه اولین و نه آخرین ساختمانی است که با نمایی شیشه ای طراحی شده است. با این حال این ساختمان در یک مفهوم و احساس متفاوت، خاص و متمایز است. NAP Architects برای طراحی این خانه ی مدرن از آجرهای شیشه ای برای نما، استفاده کرده اند. نتیجه ی این ایده محافظت و پنهان کردن حیاط داخلی و نمایی منحصر بفرد و چشم نواز است. نمای پوشیده از آجر شیشه ای، منعکس کننده ی جلوه و دید، در یک روش متمایز و شبیه به تابلوی نقاشی و یا پرده ی نقش دار، با ایجاد جلوه های بصری و الگوهای نور جذاب، است.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای مواج :

برای طراحی و تبدیل ترمینال داخلی جدید فرودگاه بریزبن به یک حجم متحرک، استودیوی Urban Art Projects از ایده ای بسیار جذاب، استفاده کرده است. این نما از ۲۵۰۰۰۰ پانل آلومینیومی پوشیده شده است. هنگامی که باد از پشت این نما عبور می کند، موجی در کل نما ایجاد می شود و حرکت می کند. در همین لحظه انواعی از الگوهای نور و سایه، ایجاد می شود. این طراحی از باد و نور برای جذابیت، استفاده کرده است.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

ایجاد الگوهای جذاب با نور:

این خانه ی مسکونی که توسط معماران Jachson Clemens Burrows طراحی شده در استرالیا واقع است. در ساخت این خانه مجموعه ای از مصالح شامل آجرهای قرمز بازیافت شده، سیمان خام و تخته های چوبی، استفاده شده است. هدف، ساخت خانه ای بود که احتیاج به تعمیر و نگهداری کمی داشته باشد، ظاهری ساده داشته باشد و پر از شگفتی باشد. نما از پانل های سوراخ دار به عنوان سایبان، استفاده کرده است. این سایبان ها وقتی باز می شوند دید بیشتر ایجاد کرده و نور بیشتری وارد فضا می شود و وقتی بسته می شوند الگویی جذاب از نور، در داخل فضا ایجاد می کند.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمایی منحصر بفرد :

یک قطعه زمین به عرض ۷٫۶۲ متر، مطمینا اندازه ی کافی برای طراحی یک گالری هنری نیست. یا اینکه هست؟! همانطور که معلوم است، اگر شما خلاق و مبتکر باشید، می توانید طراحی کنید. این گالری هنری (Sperone Westwater )که در تصویر بالاست، در نیویورک ساخته شده است که از ایده ای استفاده کرده که غیر معمول و منحصر بفرد است: یک آسانسور بزرگ که بین طبقات در حرکت است و مجموعه ای از آثار هنری را به نمایش در می آورد. این آسانسور به نما، شخصیتی متحرک می بخشد. بازدید کنندگان با آسانسور در طول نمای شیشه ای در حرکتند و همزمان می توانند آثار هنری را تماشا کنند. این پروژه توسط Foster + Partners طراحی شده است.

 

نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک نمای ساختمان، معماری، نمای متحرک

نمای آینه ای :

نماهای شیشه ای یقینا جذاب هستند. اما اگر با آینه پوشیده شده باشد، می تواند کمی بیشتر متمایز و جذاب باشد. در واقع، می تواند راحت تر با ساختمان و محیط ترکیب شود، بسته به مورد. این غرفه در اسکله، مثالی خوب از این نما است که توسط NAS Architecture طراحی شده است. این نما با بیش از ۳۰۰ قطعه آینه، پوشیده شده است که منظره ی اطراف را منعکس کرده  و به ساختمان حسی طبیعی و زیبا با روشی منحصر بفرد، بخشیده است.

 

منبع :homedit

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 6 =