کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

بازآفرینی فضاهای متروک شهری – حیات بخشی به شهر

0 19

بازآفرینی فضاهای متروک شهری :

فرد کارآفرینی در روستاهای هلند به گونه ای باور نکردنی از شیوه‌ای جدید برای بازآفرینی فضاهای متروک شهری و مکان‌های خالی کشاورزی استفاده کرده است – او اسطبل سابق گاوها را به خیابان خرید سقف‌دار تبدیل کرده و این ایده بسیار موفقیت‌آمیز بوده است.

بازآفرینی فضاهای متروک شهری, طراحی شهری, رونق گردشگری

سال گذشته حدود ۱۰% همۀ زمین‌های کشاورزی در هلند مورد استفاده نبودند. انتظار می‌رود که این مقدار تا رقم اعجاب‌انگیز ۲۵% تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد. بسیاری از کشاورزان به ایده‌های خلاقانه برای دمیدن زندگی جدیدی در ساختمان‌هایشان فکر می‌کنند. در بوکل (Boekel)، یک  روستا در جنوب هلند، پیتر بانگرز (Peter Bongers)، باغبان و کارآفرین، ایدۀ تبدیل‌کردن یک طویلۀ خالی به فروشگاه کوچکی برای خلاقیت و ساخت و ساز را عملی کرد.

از بیرون، این فضای بازآفرینی شده همان شکل خود را حفظ کرده است، اما به محض ورود به در بزرگ شما با یک خیابان سنگ‌فرش‌شدۀ باریک با نور کم مواجه می‌شوید که پنجره‌های عتیقه‌فروشی‌ها در دوطرف آن قرار گرفته است. این تغییر به زیبایی انجام داده شده است، و فضا حس یک خیابانی بازاری در یک شهر هلندی دیدنی را می‌دهد. این فضا، ۱۰ -۱۵ کسب و کار مختلف، از عتیقه‌فروشی تا شکلات‌فروشی را دربر می‌گیرد. اکثر فروشگاه‌ها محصولات محلی و دستی می‌فروشند.

بازآفرینی فضاهای متروک شهری, طراحی شهری, رونق گردشگری

توسعه اقتصادی توام با بازآفرینی مکان

تمامی مغازه‌ها اجاره رفته‌اند، که اگر موقعیت مکانی این فضا در زمین‌های کشاورزی در کنار بوکل  و این که مغازه‌های خالی در میدان مرکزی شهر مشکل بزرگی هستند را در نظر بگیرید، بسیار منحصر بفرد است. یک فروشنده که لباس‌فروشی در این فضا دارد می‌گوید: «اینجا مکانی برای تامین نیاز‌های روزانه نیست، اما ما مشتریان بسیاری داریم که با دوچرخه در سفر هستند و این‌جا را برای استراحت انتخاب می‌کنند.» خانۀ زراعی قدیمی کنار طویله، الان بعنوان یک کافه کار می‌کند، که انگیزه‌ای دیگر به مردم برای آمدن به اینجا می‌دهد. با تمام این‌ها، اکثر مغازه‌داران نمی‌توانند برای تأمین درآمد زندگی خود روی این‌جا سرمایه‌گذاری کنند، اما اجاره‌ها بسیار مناسب‌اند، و اکثر کارآفرینان تازه شروع بکار کرده‌اند، یا بعنوان یک کار نیمه‌وقت به آن نگاه می‌کنند. بقیه افراد این مغازه‌ها را ادامۀ کسب‌وکار حاضر یا فروشگاه اینترنتی خود می‌بینند.

یک پروژۀ  بازآفرینی فضاهای متروک شهری و تغییر عملکرد مکان مانند این، چشم‌انداز جذابی برای زمین‌های زراعی اطراف است. گویی در این پروژه حال و هوای روستایی به مراکز خرید در کلان شهرها داده‌اند.

بازآفرینی فضاهای متروک شهری, طراحی شهری, رونق گردشگری

رونق اقتصادی با فضاهای سرزنده :

در تجربه فوق شاهد بازآفرینی و استفاده مجدد از یکی از فضاهای رها شده در یکی از سکونتگاه‌های هلند هستیم. امروزه یکی از معضلات شهرهای بزرگ وجود مناطق و ساختمان‌های بزرگ صنعتی و کارگاهی رها شده، مراکز تعمیرگاهی و فضاهای ناکارآمد شهری هستیم که به درستی از این فضاها و پتانسل آن استفاده نمی‌شود. این فضاها به نوعی پتانسیلی دوگانه دارند. از طرفی می‌توانند موجب ایجاد گسستگی فضایی و ساختاری در بافت شهری شوند و از طرفی می‌توانند به مراکز و نقاطی برای تقویت ارتباطات اجتماعی، ایجاد فرصت‌های اقتصادی و مراکز خدمات رسانی به شهروندان و … مورد استفاده قرار گیرند. استفاده خلاقانه از این فضاها ملزم به اتخاذ رویکرد جامع بازآفرینی فضاهای ناکارآمد شهری است. این رویکرد می‌تواند علاوه بر تغییر فضاهای رها شده ی مستعد جرم و ناهنجاری‌های اجتماعی به فضاهای سرزنده و با حیات اقتصادی، از چندپارگی فضایی بافت شهری نیز جلوگیری کند.

 

منبع : cityfuture

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 13 =