کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

نسل بعدی و جدید سلول های خورشیدی و OLED

0 2

تکنولوژی در انرژی خورشیدی :

برای مدت زیادی یکی از فاکتورهای شناخته شده ی کلیدی شیشه ها، آرایش تصادفی مولکول های آن بوده است. ولی وقتی تیمی از محققین دانشگاه شیکاگو به سرپرستی پروفسور Juan de Pablo مشغول تحقیق و آنالیز بودند، بر روی یک شیشه، که در آزمایشگاه خود ساخته بودند، متوجه برآمدگی های غیر معمولی بر روی آن شدند.

در ابتدا آنها فکر می کردند که این برآمدگی ها به علت اشتباه در محاسباتشان پدید آمده است. ولی در حقیقت این تیم، تکنیک خاصی که در ساخت این شیشه ها بکار برده بودند، آنها را قادر به کنترل سازماندهی و آرایش مولکول ها می کند. شاید این مساله کوچکی به نظر برسد اما قابلیت یکرنگ کردن و سازگار کردن جهت گیری مولکول های شیشه که تراکم پایداری حرارتی آن را بهبود می بخشد، می تواند یک پیشرفت شگفت انگیز برای بهبود دستگاه های الکترونیکی ارگانیک باشد. مثل LEDها و سلول های خورشیدی.

مراحل ساخت :

همانطور که در بیانیه دانشگاه شیکاگو منتشر شده، دانشمندان این شیشه ها را با تبخیر مولکول های ارگانیک در خلا و انباشت آنها به آرامی، لایه لایه در یک بسته و در یک دمای دقیقا کنترل شده، ساخته اند. (فرآیندی که به عنوان انباشت بخار شناخته شده است) سپس آنها این متریال حاصل شده را با استفاده از طیف سنجی الیپسومتری آزمایش کرده اند و متوجه شدند یک بخش مهمی از مولکول ها، در شیشه، خیلی هماهنگ و در یک ردیف قرار گرفته اند. وقتی که شیشه طی فرایند انباشت بخار و لایه لایه، ساخته می شود، مولکول های هر لایه نازک در جهتی که وابسته به مولکول های هوا بود، به دام می افتادند.

وقتی فرایند انباشت کامل می شود، متریال و مولکول های تشکیل دهنده آن ثابت و مستحکم می شوند و شیشه ای با آرایش مولکولی منظم و سفارشی را ایجاد می کنند. طبق گفته پروفسور De Pablo، این یک گزینه جدید برای تحقیقات و یک نوع متریالی است که قبلا وجود نداشته است. بنابراین، ما فعلا اول کار هستیم و مشغول تحقیقات. اما این تیم مطمئن است که کشف آنها بازده و تاثیر مهمی در دستگاه های الکترونیک ارگانیک دارد. خصوصا در سلول های خورشیدی و LEDها.

نسل بعدی و جدید سلول های خورشیدی,OLED ها,آرایش مولکول ها
نسل بعدی و جدید سلول های خورشیدی,OLED ها,آرایش مولکول ها
نسل بعدی و جدید سلول های خورشیدی,OLED ها,آرایش مولکول ها
نسل بعدی و جدید سلول های خورشیدی,OLED ها,آرایش مولکول ها

 

منبع : inhabitat

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 5 =