کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

حیات بخشی به فضای شهری با رنگ های شاد و طبیعت

0 28

حیات بخشی به فضای شهری :

با اضافه کردن رنگ و عناصر طبیعی به یک میدان بتنی، طراحان در کشور استرالیا، یک مکان کسل کننده را به یک فضای شهری خوشایند تبدیل کردند. ایده ای شاد و رنگارنگ برای حیات بخشی به فضای شهری!

چه چیزی نیاز است تا یک فضای شهری به مکانی واقعا جذاب تبدیل شود، که مردم مشتاقانه زمان خود را در آنجا سپری کنند؟

استفاده از رنگ و طبیعت ….! این همان چیزی است که طراحان این پارک، با استفاده از آن یک میدان بتنی بی روح را برای مردم محلی جذاب تر کردند. رنگ قابل توجه ترین تغییری است  که آنها به شیوه نقاشی، نورپردازی و پوشش های نخی در این پارک، ایجاد کردند. آنها همچنین میز و صندلی های متحرک و سبکی را اضافه کردند که مردم می توانند آنها را به هرجا که دوست دارند، انتقال دهند. در کنار استفاده از رنگ، استفاده  از چمن و درختان و طبیعت زیبا، به زیبایی و نشاط آوری این پارک افزوده است.

حیات بخشی به فضای شهری, طراحی فضای عمومی, طراحی پارک, ایده های سبز

افزایش حضور و تنوع اجتماعی در فضای شهری :

این پارک مردم پسند با حیات بخشی به فضای شهری, یک تحول چشمگیر را در محوطه ایجاد کرده، همانطور که در فیلم کوتاه بالا شرح داده شده است. تعداد مردمی که از این میدان می گذرند در هشت روز بعد از ساخت آن، که در اواسط ماه اکتبر صورت گرفت، تقریبا سه برابر شد. اما قبل از شروع ساخت، ۹۷ درصد از مردم بدون توقف از محوطه عبور می کردند و تقریبا تمامی آنها افراد زیر ۶۴ سال بودند.

زمانیکه ویژگی های جدید اضافه شدند، تعداد مردمی که برای سپری کردن وقت خود در محوطه توقف می کردندبه حدود ۲۴۷ درصد افزایش یافت، و تنها بزرگسالان نبودند که هنگام عبور از محوطه بر روی صندلی ها می نشستند. این هدف اصلی از انجام این پروژه بود. این پارک به گونه ای غیر معمول و متفاوت ساخته شده است تا واکنش مردم نسبت به آن را مشاهده کنیم، و بنظر می رسد که ارائه مبلمان و طراحی انعطاف پذیر به مردم، برای استفاده از فضا به سلیقه خودشان نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

نظرات طراحان :

جون لی باکسل از شرکت مبلمان شهری استرالیا، در ویدئو ارائه شده می گوید : ” این تحول، نحوه استفاده مردم از این فضای شهری را به شیوه ای دراماتیک تغییر می دهند.” شرکت وی با چند شرکت و نهاد دیگر همکاری کرده است، تا این پروژه را به انجام برسانند و تاثیر آن را بر روی مردم منطقه، مورد بررسی قرار دهند. ( یک پیامد شوکه کننده دیگر : هیچ یک از میز و صندلی های قرار داده شده در این پارک دزدیده نشده بودند و تنها یکی آسیب دیده بود.)

مارک آرمسترانگ، مدیر گروه طراحی این پارک (blue sky)، در فیلم می گوید : ” قطعا این موضوع ثابت شده است که با استفاده از رنگ و طبیعت و مبلمان متحرک و حیات بخشی به فضای عمومی، رفتار مردم نیز تغییر کرده است. ما به این حقیقت پی برده ایم که در شرایط مشخص، زمانیکه این سطح از جنب و جوش، رنگ و صندلی های متحرک و آزاد را اضافه می کنید، طرز تفکر مردم نیز در مورد یک فضا را تغییر می دهید. ”

 

منبع : cityfuture.ir

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =