کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

سلول های خورشیدی سبک و انعطاف پذیر با ضخامت ۳ میکرومتر!

0 2

تکنولوژی در سلول های خورشیدی سبک و انعطاف پذیر :

کانی های پروسکایت معدنی، همیشه مثل یک جام مقدس در توسعه سلول های خورشیدی بوده اند. این مواد معدنی، فراوان، ارزان، سبک و بسیار کارآمد برای جذب نور می باشند. البته یک ویژگی دارند که در ساخت سلول های خورشیدی مشکل ایجاد می کنند و آن قابل حل بودن در آب است.

در آزمایش های استفاده از مواد معدنی در سلول های خورشیدی معمولا به دو گزینه برمی خوریم :

  1. سلول های خورشیدی سبک و تجزیه پذیر
  2. سلول های خورشیدی سنگین تر و کم کارآمدتر

اما با تلاش های محققان دانشگاه Johannes  Kepler در اتریش، سلول خورشیدی نسبتا پایداری که فقط ۳ میکرومتر ضخامت دارد و ۱۲ درصد بازدهی دارد، ساخته شده است.

محققان، این سلول های فوق العاده نازک را از پروسکایت های هالید ارگانولید، ساخته اند که انرژی لازم برای یک پهباد کوچک بدون سرنشین (UAV) را فراهم می کند. برای محافظت از این سلول ها، در مقابل شرایط جوی، از لایه های اکسید کرومیوم استفاده شده، که با یک پوشش پلیمری شفاف پوشیده شده است.

این سلول های خورشیدی سبک و انعطاف پذیر هستند و در هر متر مربع وزنی برابر ۵٫۲ گرم دارد و قادر به تولید ۱۲۰ وات انرژی می باشند. برای آزمایش این سلول ها، تیم محققین این سلول ها را هم به یک بالون و هم به یک پهباد کوچک متصل کردند و نتایج بدست آمده مطابق پیش بینی ها بود.

متاسفانه پوشش این سلول ها دوام زیادی ندارند، اما طبق گفته محققین، این سلول ها برای چندین ماه، تحت شرایط خوب، می توانند قابل استفاده باشند. همانطور که محققین در مجله ی Nature Material، بیان کردند، این سلول ها برای کاربردهای متفاوت از هواپیما گرفته تا کاربردهای امنیتی، قابل استفاده هستند.

سلول های خورشیدی سبک و انعطاف پذیر, انرژی خورشیدی, انرژی پایدار

سلول های خورشیدی سبک و انعطاف پذیر, انرژی خورشیدی, انرژی پایدار

سلول های خورشیدی سبک و انعطاف پذیر, انرژی خورشیدی, انرژی پایدار

 

منبع : inhabitat

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =