کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

ایده هایی برای نورپردازی در فضاهای بدون پنجره!

0 4

ایده های نورپردازی :

فضاهایی که فاقد نور طبیعی هستند، نباید کسل کننده باشند. در عوض، نبودن پنجره باید دلیلی بر یک طراحی نورپردازی پویاتر و زیباتر باشد. اگر شما به اجبار فضایی بدون پنجره دارید، پس با نورپردازی عالی می تواند منجر به نتایج تاثیر گذار و زیبا شود.

اکثر طبقات زیرزمینی یا از نور طبیعی خیلی کمی برخوردارند یا اصلا نور طبیعی به آنها راه ندارد. راهروها و راه پله ها هم معمولا از نور طبیعی کمی برخوردارند. اگر شما فضایی دارید که نور طبیعی ندارد و نیاز به روشنایی دارید، می توان از نورپردازی مصنوعی استفاده کرد که نمونه های بسیاری برای انتخاب دارد. نکته ی کلیدی برای طراحی نورپردازی این است که شما چطور منابع روشنایی را با یک روش منسجم و هماهنگ در کنار هم قرار دهید.

no-window-room

از نورپردازی که باعث شود قسمتی از این فضاها خیلی روشن تر از قسمت های دیگر باشد، اجتناب کنید، حتی اگر قسمت دیگر اتاق به اندازه کافی روشن باشد، چون باعث می شود که کنتراست زیاد و ناهماهنگی در این فضا، ایجاد شود. بهر حال کاملا امکان پذیر است که در فضاهای بدون پنجره طوری نورپردازی کنیم که احساس خفگی نداشته باشد.

  استفاده از روشنایی از منابع دیگر

room-with-no-windows

در ابتدا، از هر نور طبیعی که در دسترس است، استفاده کنید. در بعضی فضاهای بدون پنجره، شما هنوز هم می توانید نور خورشید را از طریق کانال های نوری که با شکست نور، آنرا به فضا هدایت می کند، بیاورید. روش دیگر می تواند استفاده از پنجره های سقفی باشد.

under-stairs-room

اگر شما طبقات زیر زمینی دارید که از دو راه حل قبلی نمی شود استفاده کرد، پس به راه پله ها که پتانسیل این را دارند که از طریق آنها نور به فضا وارد شود، توجه کنید. برای شروع، هر دیوار کناری راه پله ها که مانع از ورود نور به داخل می شود را حذف کنید. اگر شما برای ایمنی به این دیوارها نیاز دارید و قابل حذف کردن کامل نیستند پس از متریال های شفاف مانند پلی کربنات یا شیشه برای آن دیوارها، استفاده کنید.

دیوار ها و پله ها را رنگ سفید بزنید که اگر نور طبیعی با آن ها برخورد کرد، نور را داخل فضا منعکس کند.

دیوارهای با رنگ روشن

light-colored-walls

light-colored-walls1

یک روش خوب برای فضاهایی که هیچ چشم انداز بیرونی و پنجره ای ندارند، استفاده از دیوارهای با رنگ روشن است. البته این به این معنا نیست که همه ی دیوارها را رنگ سفید بزنید. بهرحال، رنگ آمیزی سفید برای سقف این فضاها، ایده ی خوب و مناسبی است. معمولا در این فضاها از رنگ های سفید و یا کرم روشن، استفاده می شود.

جداره های شیشه ای داخلی

stairs-lighting

فضاهای بدون پنجره می توانند حس خفگی به افراد القا کنند. البته به این معنی نیست که همه ی کسانی که در این فضاها هستند حس خفگی دارند، اما می تواند رو بعضی مردم بیشتر از بقیه تاثیر بگذارد. برای کاستن این احساسات منفی، سعی کنید در حد امکان از جداره های شیشه ای برای  قسمت هایی که باید جداره ی تقسیم کننده باشد، استفاده کنید. سعی کنید که در جایی که می توانید از دیوار اجتناب کنید اصلا هیچ دیواری نداشته باشید. پلان های باز نیز منجر به ایجاد اضطراب و خفگی کمتر در غیاب پنجره می شوند.

نورپردازی نقطه ای

basement-spot-lighting

نورهای نقطه ای روشی عالی برای روشن کردن فضاهای بدون پنجره هستند. در یک کافه یا یک فضای بازی، از نورهای نقطه ای با کناره های زاویه دار استفاده کنید تا بتوانید آن را رو نقاطی که می خواهید متمرکز کنید.

basement-spot-lighting1

basement-living-room

sconce-art

برای فضاهایی که که شما میخواهید بعنوان فضای پذیرایی استفاده کنید از نورهای نقطه ای در فواصل مساوی، استفاده کنید. توزیع نورهای نقطه ای بطور یکسان، روشنایی متحد و یکنواختی ایجاد می کند که باید کمی همپوشانی داشته باشد. این مدل نورپردازی تضمین می کند که هیچ قسمتی تاریک نباشد و شبیه نور روز طبیعی شود. استفاده از نورهای نقطه ای در قسمت های تورفته هم، خیلی عالی بنظر می رسد.

پنجره های کاذب

false-window

basement-false-window

با ساخت یک پنجره ی کاذب و قرار دادن لامپ های LED پشت آن، شما می توانید چشم را فریب دهید که این امکان وجود دارد از این پنجره نور طبیعی وارد شود. اگر این پنجره ی کاذب با شیشه های رنگارنگ پوشیده شود منظره ی خیلی زیبایی در فضاهای بدون پنجره، ایجاد می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =