کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

۱۱ ایده ی ضروری برای فضای انجام تکالیف فرزندان!

0 0

اتاق نوجوان :

در این مطلب، ما چند نمونه طراحی فضا برای انجام تکالیف فرزندان را به اشتراک گذاشته ایم تا برای طراحی این فضا برای فرزندان خودتان، الهام بخش باشد و به شما در ایجاد بهترین فضای مطالعه برای فرزندان، کمک کند.

۱- استفاده از رنگ های کم وساده

استفاده از رنگ های زیاد و براق، می تواند ذهن را درگیر کند و تمرکز را بهم بریزد. اما استفاده از رنگ های کم یا خنثی، باعث می شود که تمرکز بیشتر روی انجام تکالیف باشد تا روی رنگ ها، و حواس فرزندان کمتر پرت می شود.

 

۲- فراهم کردن فضای بیشتر برای کمد، کشو و شلف ها

هنگامی که کودکان و نوجوانان تکالیف خود را انجام می دهند، اگر فضای کافی برای قرار دادن کتاب، دفتر، کاغذ و یا لوازم تحریر دیگر نباشد، این فضا کاملا بهم ریخته می شود و می تواند تمرکز را از بین ببرد و خستگی ایجاد کند.

 

۳- طراحی این فضا متناسب با قد و ارتفاع نشستن فرزندان

برای راحتی انجام تکالیف باید ارتفاع میز و صندلی متناسب با قد و اندازه ی فرزندان باشد که پاهای آنان آویزان و یا خیلی خمیده نماند و باعث خستگی آنان نشود.

 

۴- تبدیل این فضا به فضای چند عملکردی

اگر اتاق کودک شما کوچک است و فضای کافی برای همه ی فعالیت های کودک بطور جداگانه نیست، این فضا را چند عملکردی طراحی کنید. بعنوان مثال می توانید از یک میز که سطح روی آن قابل باز شدن است استفاده کنید، در حالت بسته می تواند مناسب برای انجام تکالیف باشد و در حالت باز، می تواند مناسب برای ساخت کاردستی ها باشد.

 

۵- روشنایی مناسب این فضا

حتما از مقدار روشنایی کافی و مناسب این فضا، مطمئن شوید تا باعث خستگی و بی میلی فرزندان برای انجام تکالیف نشود. تا جایی که ممکن است سعی کنید این فضا را کنار پنجره قرار دهید و در شب هم از نورپردازی مصنوعی مناسب، استفاده کنید.

 

۶- طوری آن را طراحی کنید که کودک یا نوجوان احساس مالکیت کند.

هرچند شما می خواهید که فضایی مرتب و ساده برای تمرکز بیشتر برای انجام تکالیف فرزندان، فراهم کنید. اما به فرزندان اجازه دهید که تا حدی لوازم و پوستر های مورد علاقه شان را در این فضا، قرار دهند تا احساس مالکیت بر این فضا بکنند و تمایل بیشتری به انجام تکالیف در این فضا، داشته باشند.

 

۷- فضایی مانند خواهر یا برادر بزرگترشان، در مقیاس کوچک تر، فراهم کنید.

معمولا وقتی بیشتر از یک فرزند دارید، فرزندان کوچک تر دوست دارند وسایل و فضایی مانند خواهر یا برادر بزرگ ترشان داشته باشند. بنابر این سعی کنید فضایی مشابه فرزندان بزرگتر برای فرزندان کوچک تر اما در مقیاس کوچک تر، فراهم کنید تا کودکان احساس بزرگی کنند و بیشتر راغب به انجام تکالیف خود، باشند.

 

۸- به اشتراک گذاشتن فضا برای انجام تکالیف کنار هم

اگر بیشتر از یک فرزند کوچک دارید سعی کنید فضای انجام تکالیف آن ها را در کنار هم طراحی کنید. فرزندان در کنار هم تمایل بیشتری به انجام تکالیف دارند و می توانند به هم کمک کنند.

 

۹- طراحی یک فضای دنج یا پناهگاه برای انجام تکالیف و مطالعه

معمولا کودکان و نوجوانان دوست دارند که تکالیف خود را در فضاهای دنج و یا از نظر خودشان پناهگاه، انجام دهند و اشتیاق بیشتری برای انجام کار در این فضاها دارند.

 

۱۰- صندلی بسیار راحت

حتما مطمئن شوید که محل نشستن فرزندانتان جلوی میز، بسیار نرم و راحت باشد. چه صندلی باشد، چه نیمکت چه یک صندلی چرخ دار.

 

۱۱- اضافه کردن آسایش و راحتی بیشتر

علاوه بر میز و صندلی های راحت، ایجاد فضایی بسیار راحت برای لم دادن مثل یک پاف در کنار فضای انجام تکالیف و مطالعه، می تواند لذت مطالعه و انجام کار را برای فرزندان، خیلی بیشتر کند.

 

منبع : contemporist

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =