کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

انقلابی در ذخیره انرژی هوای فشرده با استفاده از تکنولوژی ساده!

0 3

انرژی هوای فشرده :

پروژه ای جدید و مبتکرانه توسط یک شرکت استارت آپ کانادایی آزمایش شده، که به طور محسوسی توانسته هزینه ی ذخیره سازی انرژی هوای فشرده را کاهش دهد، با استفاده از تکنولوژی ساده و در دسترس. طبق گزارش رسانه green tech، این پروژه ی آزمایشی در تورنتو به مدت دو سال، که شامل لوله هایی برای انتقال هوا به سمت بالن های زیر آب دریاچه انتاریو، در فاصله دو مایل دورتر ( جایی که هوای فشرده ذخیره می شود) راه اندازی شده است. این پروژه با هدف کمک به امکانات شهر و تامین و توزیع برق، در دوره های پیک مصرف و کاهش مصرف انرژی فسیلی، راه اندازی شده است.

عملکرد :

اما این پروژه چطور کار می کند؟ هوای فشرده تحت فشار زیادی ،مطابق با فشار آب کف دریاچه، قرار می گیرد و از طریق لوله ها به سمت بالن های زیر آب پمپاژ می شود، و تا زمانی که نیاز باشد در آنجا ذخیره می شود. وقتی به برق تولیدی از آن نیاز باشد، در آن زمان عملکرد سیستم بصورت معکوس انجام می شود، و وزن آب، این هوای فشرده را در داخل آب به عقب بازمیگرداند. این عمل بازگشت، برق و الکتریسیته تولید می کند.

در حال حاضر این پروژه ی آزمایشگاهی، ۱ مگاوات است. ولی پیشنهاد گسترش این پروژه به ۱۰۰ مگاوات، قرار است عملی شود. هزینه ی انرژی سیستم ۱۰ مگاواتی شبیه این سیستم، می تواند حدود ۲۵۰ دلار در کیلو وات ساعت شود. که بطور محسوسی ارزانتر از سیستم ذخیره هوای فشرده بر روی زمین، می باشد.

یکی از دلایلی که این پروژه می تواند ارزانتر باشد، استفاده از تکنولوژی ساده و در دسترسی است که نیازی به فرآیند پیچیده کارخانه ای ندارد. تکنیک حفاری آن، نیاز به قایق ها و جرثقیل ها را کاهش داده، که این امر باعث شده پروژه ی ذکر شده، با صرفه تر باشد. طبق گزارش green tech، این سیستم می تواند ۱۰ سال گارانتی داشته باشد، که البته بعد از کامل شدن نسخه ی آزمایشی، می توان گارانتی آن را به ۲۰ سال افزایش داد.

انرژی هوای فشرده, تکنولوژی سبز

 

 

منبع : inhabitat

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 5 =