کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

فضای بازی کودکان – تلفیقی از موسیقی و نور

0 29

طراحی فضای بازی کودکان :

یک شرکت طراحی فضای بازی کودکان را بصورت منحصربفردی برای کودکان و خانواده‌های ساکنان محله ویران شده توسط توفان کاترینا، در یک فرایند مشارکتی، ایجاد کرد.

فضای بازی کودکان, طراحی شهری با ترکیب نور و موسیقی

بیشتر از ۱۱ سال از توفان کاترینا می‌گذرد، و اکثر مناطق شهر  نیواورلان در وضعیت مناسبی قرار دارد. تا اوایل سال ۲۰۱۵، بیشتر از نصف محله‌های شهر  تا ۹۰ درصد از جمعیت پیش از توفان خود را دوباره به دست آورده بودند. اما در پهنه‌های پایین دست منطقه نه این شهر ، که ساکنان آن از طبقه کارگر و سیاه‌پوست هستند و سیل آسیب‌های بسیار گسترده‌ای را به آن وارد کرده بود، تنها ۳۷ درصد از ساکنان بازگشته بودند.

به دلیل تنوع  نابخردانه سیاست‌های دولت که تمایل به از قلم انداختن منطقه نهم و یا تبعیض قائل شدن نسبت به دیگر مناطق را داشت، خانه‌ها، مدارس، و کسب‌وکار‌های این منطقه در سیل رها شده بودند. با وجود اینکه وضعیت رو به بهبودی است، و در دو سال گذشته نیروهای فدرال، ایالت و محلی دور هم جمع شده‌اند تا یک مرکز اجتماعی و مدرسه جدید را تاسیس کنند، اما منطقه هنوز پر از خانه‌های رها شده و زمین‌های خالی است، و از کمبود خدمات رنج می‌برد.

فضای بازی کودکان, طراحی شهری با ترکیب نور و موسیقی

شناخت منطقه :

بخشی از منطقه نهم شاهد رشد جمعیت کشاورز بوده است. در سال ۲۰۱۵، یک مرد به اسم برنل کاتلن تنها فروشگاه خواروبار بعد از توفان را در این محله باز کرد، و پس از آنها یک سلمانی، خشک‌شویی، و مغازه‌های کوچک دیگر نیز باز شدند. در کنار این منطقه محصور شده و زمین‌های خالی هم مرز، یک فضای کوچک بتنی قرار دارد. “رایان اسواسون” از شرکت طراحی “اربان کونگا” که در شهر تمپا قرار دارد، این محل را به عنوان مکانی برای ساخت یک فضای بازی مبتنی بر نور و موسیقی در نظر گرفت. این فضای بازی، فضایی امن برای دور هم جمع شدن کودکان و خانواده‌ها است که این محله از آن بی بهره بود.

اسوانسون، که بودجه این پروژه و فضای بازی کودکان را از شرکت کابوم (یک شرکت غیرانتفاعی که بازی را برای کودکان محروم فراهم می‌کند) دریافت کرده بود، با کاتلن و دیگر ساکنان منطقه در مورد عناصر موسیقی که آنها را خوشحال می‌کند صحبت کرد. اما جواب چه بود؟ سازهای کوبه‌ای. شرکت اربان کونگا استوانه‌های فولادی آبی رنگ را در گروه‌هایی قرار داد که صندلی‌های چیده شده دور یک میز را تداعی می‌کرد، و مردم را به نشستن،‌نواختن موسیقی، و گفتگو دعوت می‌کرد. هر استوانه،‌هنگامیکه لمس شود، یک صدای متفاوت تولید می‌کند، که اکثر این صداها از بیت‌های درام بودند اما چندین نت پیانو نیز در آن ترکیب شده بود. استوانه‌ها همچنین در تاریکی به رنگ‌های مختلفی روشن می‌شوند.

استقبال منطقه :

جامعه از این پروژه استقبال کرده است، که هنگ‌اوت (پاتوق) نیز لقب گرفته است. علاوه‌بر لذت موسیقی، ساکنان از اینکه استوانه‌ها نور تولید می‌کنند لذت می‌برند. مسیرهای پیرامون این فضای بازی که تا پایان پروژه هنگ‌اوت بازسازی شده‌اند فاقد نورپردازی مناسب بودند. یک ایستگاه اتوبوس، که هم برای مدرسه و هم حمل‌ونقل رومزمره استفاده می‌شود، روبروی مجموعه کاتلن قرار دارد. اسوانسون اظهار داشت؛ «صبح زود یا غروب، کودکان و بزرگسالان وقت خود را در تاریکی سپری می‌کردند و منتظر رسیدن اتوبوس بودند. این وضعیت به هیچ عنوان برای تعامل امن و یا مساعد به نظر نمی‌رسید».

فضای بازی کودکان, طراحی شهری با ترکیب نور و موسیقی

هزینه های نگهداری :

کسب‌وکار کاتلن، برق مورد نیاز برای روشنایی هنگ‌اوت را فراهم می‌کند، همچنین صفحه‌های خورشیدی ممکن است در آینده برای کمک به کاهش هزینه‌های تامین انرژی در این منطقه ایجاد شوند. شرکت اربان کونگا یک قرارداد حفظ و نگهداری دوسال با کاتلن دارد که به موجب آن وی به صورت روزانه از منطقه مراقبت می‌کند، اما اگر اتفاق بزرگی روی دهد، شرکت برای برطرف کردن وارد عمل می‌شود. در سال ۲۰۱۹، مالکیت هنگ‌اوت به کاتلن و جامعه تعلق خواهد گرفت.

 

منبع : cityfuture

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 2 =