کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

آجرهای بازیافتی ساخته شده از ته سیگار های بازیافت شده!

0 9

آجرهای بازیافتی :

بازیافت و استفاده از ته سیگار ها در ساخت آجرهای بازیافتی ، مصرف انرژی را تا ۵۸% کاهش می دهند. بسیاری از مردم وقتی سیگار می کشند, ته سیگار خود را در خیابان روی زمین رها می کنند. این عمل کوچک تریلیون ها بار در سراسر جهان، تکرار می شود و ۱٫۲ تریلیون تن زباله و ضایعات تولید می کنند. این ضایعات ارگانیک نیستند و با محصولات گیاهی و یا فلزات سنگین ترکیب شده و این عمل باعث آلودگی شدید آب و خاک می شود.

دکتر عباس مهاجرانی در دانشگاه RMIT در ملبورن, با الهام از ته سیگارهای ریخته شده روی کف خیابان ها، پیشنهاد بازیافت این ضایعات در آجرهای بکار رفته شده در ساخت و ساز را داده است. دکتر مهاجرانی می گوید: من سال ها رویایی داشتم که روشی کاربردی و پایدار برای مشکل آلودگی ته سیگارها پیدا کنم. اگر فقط ۲٫۵ در صد از متریال آجرهای ساخته شده در جهان از ته سیگارها تامین شود، بطور کلی ضایعات تولید شده از ته سیگارها، می توانند بازیافت شوند.

مزایا :

آجرهای بازیافتی تولید شده از ته سیگارها، ارزانتر از آجرهای سنتی هستند و انرژی کمتری در فرآیند تولید آنها مصرف شده است. ته سیگارها در متریال آجرهای سنتی مثل خاک رس ترکیب می شوند و مصرف انرژی را تا ۵۸ درصد کاهش می دهند. این آجرها بسیار عایق هستند و هزینه گرمایش و سرمایش خانه ها را می توانند کمتر کنند و همچنین بخاطر وزن سبکترشان، می توان راحت تر آنها را جابجا کرد. جایگزینی ته سیگارها در تولید آجرها، می تواند راه حل محسوسی برای از بین بردن آلودگی ناشی از ته سیگارها باشد. البته اینکه چگونه این ته سیگارها بصورت هدفمند و موثر جمع آوری شوند، هنوز مشخص نیست. اما بهرحال، این گروه در حال تحقیق برای عملی کردن این ایده در سطح جهان هستند.

 

آجرهای بازیافتی

آجرهای بازیافتی

 

منبع : inhabitat.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 1 =