کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

پوشش شیشه های جذب کننده انرژی خورشیدی در همه زوایا!

0 11

شیشه های جذب کننده انرژی خورشیدی :

وقتی صحبت از افزایش بهره وری در پانل های خورشیدی می شود، مهمترین مساله افزایش مقدار انرژی خورشیدی که هر سلول فتوولتاییک می تواند دریافت کند، می باشد. محققین ترفندها و ایده های بسیاری را آزمایش کرده اند، به عنوان مثال بسیاری از سیستم های خورشیدی به ابزارهای ردیابی مجهز شده اند که پانل های خورشیدی بتوانند با تغییر زاویه خود مسیر حرکت خورشید را دنبال کرده و با این کار، آنها می توانند حداکثر انرژی خورشیدی را جذب کنند. اما چطور می شود اگر شیشه های جذب کننده انرژی خورشیدی ، طراحی شوند که بدون تغییر زوایا بتوانند حداکثر انرژی خورشیدی را جذب کنند؟!

اکنون محققین توانسته اند یک پوشش شیشه ای خاص را برای سلول های خورشیدی بسازند که نور خورشید را در همه جهات و زوایا جذب کند. این پوشش شیشه ای بازده سلول های خورشیدی را تا ۴۶ درصد افزایش می دهد. مزیت دیگری که این پوشش ها دارند این است که مانع جذب گرد و غبار می شوند و این یعنی پانل های خورشیدی جدید به مدت بیشتری، نسبت به پانل های قدیمی، تمیز می مانند. بله! همه ی این ها با نوعی پوشش شیشه های جذب کننده انرژی خورشیدی, ممکن شده است!

این دستاورد حاصل محققین دانشگاه علمی و تکنولوژی شاه عبدالله عربستان سعودی و دانشگاه ملی مرکزی تایوان می باشد که اخیرا در ACS Nano چاپ شده است. کارشناسان صنعت انرژی خورشیدی، بر روی جهت گیری بهینه ی پانل های خورشیدی، برای بازدهی بیشتر، اتفاق نظر ندارند. عده ای جهت جنوب و عده ای غرب را مناسب تر می دانند. این اختلاف نظر محققین را بر آن داشت که روی پانل های خورشیدی که موضوع جهت گیری آن خیلی مهم نباشد، تحقیق کنند.

افزایش بازدهی :

این پوشش های جدید شیشه ای از نانو لوله های فوق العاده نازک و نانو دیواره های لانه زنبوری شکل ساخته شده اند، که جذب انرژی خورشید را در چندین زاویه برای سلول های خورشیدی ممکن می سازند. این قابلیت با توجه به زاویه ی نور خورشید، باعث افزایش ۵٫۲ تا ۲۷٫۷ درصدی بازدهی این سلول ها می شود . محققین معتقدند که افزایش بهره وری در طولانی مدت به ۴۶ درصد می رسد.

مزیتی دیگر :

جهت گیری پانل ها یکی از فاکتورهای مهم در بازدهی انرژی خورشیدی می باشد. فاکتور دیگر، گرد و خاک و تمیزی این پانل ها می باشد. وجود گرد و خاک بر روی پانل های خورشیدی ( صرف نظر از نوع متریال و جانمایی) باعث کاهش بازدهی آن می شود. این پوشش های جدید بطور طبیعی مانع از جذب گرد و خاک می شوند. پانل های خورشیدی جدید نیازی به تمیز کردنشان نیست. در حقیقت آزمایش ها نشان می دهد که پانل های خورشیدی جدید به مدت ۶ هفته در فضای خارجی بازدهی بسیار خوبی داشتند. در حالیکه پانل های خورشیدی قدیمی در این بازه زمانی، به خاطر جذب گرد و خاک، از بازدهی آن ها به شدت کاسته شده است.

شیشه های جذب کننده انرژی خورشیدی, جذب انرژی خورشیدی در همه زوایا

شیشه های جذب کننده انرژی خورشیدی, جذب انرژی خورشیدی در همه زوایا

 

منبع : inhabitat

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 6 =